Sign in

I want a beautiful life.

Yeni veya varolan ürününüzle ilgili karar verirken neler yapmanız üzerine bu yazıyı yazdım.

Her birimizin ürün düşünürken hedefleri var. Bu hedefler net olmayabilir hatta ilk başlarkenki hedefinizden çok uzaklara gidebilirsiniz. Bu hayatın işleyişi ile paraleldir. Evdeki hesap çarşıya nadir uyar.

if you want god to laugh, tell him your plans

Böyle bir ortamda ürün düşünmenin başlangıcını yaparken kendinizi bilmeyle başlamak gerekiyor. Kendinizi ne kadar bilirseniz kendinizden kaynaklı değişkenlerinizi kontrol edebilir nereye varacağını tahmin edebilirsiniz.

Ben mikro işler yapmaktan zevk alıyorum. Kısa sürede bitiyor ve çok az çabayla yaşamaya devam ediyor. Bu noktada bu kısa başarıların sürdürülebilir olmasını sağlamak gerekiyor. Bu durumda da kadim ırklardan Japonları örnek alıyorum.

İkigai: Japonların uzun ve mutlu…


Her şeyin yapılabildiği Süper Uygulamalar Asya’da oldukça popüler. Ülkemizde de belirsiz bir şekilde başlayan bu akımda fintechler daha avantajlı durumda.

Ülkemizdeki çalışmaları ele alalım. Çok basit bir derleme yaptım. Bir sonraki yazıda fırsatları sizler için yazacağım.

İstanbul Senin

İstanbul Senin, İstanbul halkının ihtiyaç duyacağı tüm hizmetlere kolayca ulaşabileceği yeni nesil bir akıllı şehir uygulamasıdır. Bu uygulama ile şehirdeki gelişmeler hakkında doğru bilgilere ulaşabilir, düşünce ve görüşlerinizi iletebilir, şehrin yönetiminde söz sahibi olabilirsiniz. Şeffaflığı ve katılımcılığı sağlamak için tasarlanan bu uygulama aynı zamanda farklı alanlarda alacağınız tüm hizmetlerde size hızlı çözüm ve kolaylık getirmeyi hedefler. İstanbul Senin’de ulaşımdan fatura ödemelerine, alışverişten finansal hizmetlere kadar birçok çözüm bir arada yer alacak ve vatandaşların tek yerden ihtiyaç duyabileceği tüm alanlarda fayda elde etmesi sağlanacak. …


“Oh sonunda internete verdiğim paraya değdi.”

Günlük olarak kullandığınız hizmetlerde tamamen ücretsiz olan veya freemium kalan ne kaldı?

Apple reklam yayıncılarının elini kolunu kırdı. Hedefleme yapabilmeleri için gerekli parametreleri artık Apple kullanıcılarından ve cihazlarından alamayacaklar.

Apple’ın iOS 14 ile gelen güncellemeyle, milyonlarca küçük işletmenin müşterileri bulmak ve onlara ulaşmak için güvendiği kişiselleştirilmiş reklamların imkansız hale gelmesini sağlayacak.

A. Üyelik Zorunlu: Reklamsız

Model #1: Aylık veya yıllık ücretle abonelik açtığınız model.

Model #2: Hizmet sağlayıcı tarafından platformun kiralanması modeli.

  • Teachable Eğitimci öğrencileri için platform kiralıyor.
  • Zoom katılımcılar platforma bir ücret ödemiyor ama düzenleyen kişi webinar gibi eklentileri ödemesini yapıyor.

Model #3: Platforma ödediğiniz abonelik ücreti sonucu bir çok hizmeti alabildiğiniz


Küçük işe başlayacaksınız ama nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız buyrun.

Altın bileziği olanlar için bu yazıda üç platformu sunacağız. Sizin önereceğiniz bir yer bulunuyorsa lütfen yorumlarda belirtiniz.

Armut

Amut’ta ihtiyacın anlatıldığı buna göre tekliflerin verildiği bir model bulunuyor. Siz de bu ihtiyaçları görerek teklif vererek başlayabilirsiniz. Bir çok dikeyde hizmet alan ve verenleri buluşturuyor.

Mutlubiev

Temizlik ve nakliyat dikeyine odaklanan Mutlubiev’de hizmet sağlayıcı olarak kaydolup işleri sahipleniyorsunuz.

Sahibinden

Neredeyse her alanda hizmet verenin ilanlarını göreceksiniz. Hizmet verenin doğrudan muhatap oldu tek yapı burası.

Üyeliğinizi oluşturduktan sonra talep oluşturmak için ne yapmanız gerekli hadi maddeleyelim.

  • Instagram
    Yaptığınız işlere ait müşterinizin uygun gördüğü kadarıyla fotoğrafları paylaşın. Viral etki yapacak işlerinizi yayınlamanız daha etkili olacaktır. Yani çoğu…


İngiltere, Kanada, Avrupa ve Çin gibi gelişmiş ekonomilerin merkez bankaları ilk çeşitli seviyelerde deneylere başlamışlardı. Şubat 2021 itibarıyla Çin, Çin’in 4 bölgesinde Dijital Para Birimi olarak da bilinen CBDC’yi denemeye başlamıştı. Yarışında en önde giden ülkesi Çin.

Bazılarınız, Merkez Bankalarının zaten mevcut para birimi dijitalken ve hatta birden fazla dijital platform üzerinden erişilebilirken böyle bir para birimini yaratmasına neyin sebep olduğunu düşünmeye başlamıştır. Bunun çok büyük bir nedeni var, birçok merkez bankası para birimi üzerinden yönetime sahip olmak istiyor. Zaten dijital olan bir paranın neden daha fazla kontrolü gerekir diye düşündüğünüzde, blok zincir sayesinde devlet her adımı daha kolay takip…


Hayatınızın zor olduğunu düşünüyorsunuz, bunu para ile değiştirmek itiyorsunuz. Ancak para kazanmak için ne enerjiniz ne de bilginiz var. Kolay yoldan nasıl kazanırımın peşine düştünüz.

Doğru yoldasınız.

Birçok insanın zengin olmasının önündeki en büyük engel her zaman kazandığından daha fazla para harcıyor olmasıdır. Kazandığından az harcamak zengin olmanın en kolay yoludur.

Ufak tasarruflarla elde ettiğiniz birikim sizin için zahmetsiz bir varlık olacak.

Ne kadar para harcadığınızın sıkı kaydını tutun. Bunun için kullanabileceğiniz uygulamalar mevcut, hatta basitçe bir Excel belgesi açarak ve not defterine yazarak neye ne kadar harcadığınızın kaydını tutabilirsiniz.

Ekonomik olarak iyi olmayan ülkelerde insanlar daha az harcamak gibi çözümlerden ziyade daha riskli yöntemler denemeye yakınlar.

Ticaret Yapın

Başarıya ulaşan genç yenilikçi şirketlerin (Girişim?)sayısı geçen yıllara nazaran artmış durumda ve artmaya da devam ediyor. Eğer piyasanın belirli bir…


SOSYAL MEDYA ETKİLEYİCİLERİ TARAFINDAN YAPILAN TİCARİ REKLAM VE HAKSIZ TİCARİ UYGULAMALAR HAKKINDA KILAVUZ

İnternet üzerinden para kazanan bir çok kişinin kazançları hakkında devletin bir çok biriminde düzenleyici denetleyici faaliyetler yürütülmekte. Sadece Maliye değil Ticaret Bakanlığı da çalışmalarını sürdürmekte. Fenomenlerin (devlet sosyal medya etkileyicileri demiş) reklam alarak yaptığı bütün paylaşımların takipçileri nezdinde nasıl olması gerektiğini detaylandırmış.

Madde 1: Bu kılavuzun amacı, sosyal medya etkileyicileri tarafından yapılan ticari reklam ve ticari uygulamalar hakkında reklam veren, reklam ajansları, mecra kuruluşları ve reklamcılık ile ilgili tüm kişi, kurum ve kuruluşlara yol göstermektir.

Kılavuzun başındaki bu açıklamayla aslında reklamlı içeriğin sorumluluğun sadece fenomende değil bütün iştiraklerini de bağladığı ifade edilmiş.

Madde 2: Bu Kılavuz, sosyal medya etkileyicileri tarafından…


https://www.kulturportali.gov.tr/medya/fotograf/fotodokuman/8432/adana-yumurtalik

Bir çok tavsiye okudunuz ben de üzerine daha çok tavsiyeler eklemek istedim.

  • Sık Sorulan Sorular bölümünüz olmalı ve her bir başlık ayrı bir sayfada olmalı. Akordiyon şeklinde yaptığınız cevaplar için sabit link oluşturmanız sorunlu olabiliyor
  • Blog sayfanız mutlaka olsun, her değişikliğinizi burada uygun dille müşterilerinizle paylaşın.
  • Ücretlendirme ve paket sayfanızda deep linking yapabilmelisiniz yani siteniz.tld/ucretler/paket4/12ay gibi.
  • Faturalandırma aşamasında mutlaka kişisel ve kurumsal şeklinde ayrım yapabilmeli kullanıcılar, hatta faturanın da satın almanın hemen ardından yollanmasından ziyade belirli bir süre sonunda üretilmesinin iptal iade veya fatura bilgisinin güncellenmesi durumu gibi süreçleri daha iyi yönetebilmenizi sağlar.
  • Sisteminizde email adresi değiştirilebilmesine imkan sağlayın, ürünü…


İletişim uygulamaları arasında vakur bir şekilde hepsinden daha…

Hüseyin Mert

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store