Hey Jack, Web5 ne dostum! Senin sorunun ne ha?

Web2 + Web3 = Web5 etmez Jackçim

Hüseyin Mert
2 min readJun 15, 2022

--

Geçen hafta Jack Dorsey, Web’in bir sonraki sürümünü duyurduğunu söyledi; Web5: Merkezi Olmayan Web Platformu.

WEB BEŞ

Jack Dorsey’in projesini tanıtmak için böyle bir taş atıp akışın çıldırmasını sağladı. Üfürükçü çizgici hokkabaz taifenin hayallerini uzun yıllar süsleyecek bir hareketti. Fakat projesini tanıtmak yerine Web5 olarak adlandırması kibrinden öldüğünü gösteriyor.

Bu sürüm adlarını kim koymuştu? Bakalım:
Web1: Tim Berners-Lee,
Web2: Tim O’Reilly ve Dale Dougherty.
Web3: Ethereum’un CTO’su ve Polkadot’un kurucusu Gavin Wood.

Yaptığın şey bu üstteki adımların esamesi bile olamaz. En fazla Bitcoin v23.1

VC’ler olmadan sen olamazdın

VC’ler olmadan Twitter nerede olurdu diye sorarlar adama. En kapitalist adamın kapitalle saçma sapan şeyler diye konuşması da demagojidir.

Jack Dorsey’in Web3 eleştirisiyle tekrar tekrar gözden kaçırdığı nokta, ilk Web3 projelerinin çoğunun risk sermayesinden özellikle VC’lerden yararlanmamış olmasıdır.

Bitcoin internetin para birimi “olamadı”

Jack Dorsey bir Bitcoin faşisti olduğunu açık, ancak Bitcoin’i platform için temel bir katman olarak kullanmayı seçmenin bir anlamı yok. Bitcoin henüz Ethereum gibi olamadı olacak gibi de görünmüyor. Bir değer olmaktan öteye de gidemedi. Ethereum ve sonraki blok zincirlerin tümü, yalnızca dijital bir para birimi olmakla kalmayıp, hesaplama için kullanılabilecek merkezi olmayan defterler olarak tasarlandı.

Topluluk Gücü

Ethereum ve diğer blok zincirlerinin toplulukları, Bitcoin’e karşı inanılmaz derecede işlevsel ve yeni özellikler ekleyerek protokole sürekli gelişiyorlar. Bitcoin’e karşı Ethereum ve diğerlerine bakıldığında, fayda ve etkili yönetişim eksikliği nedeniyle birinin projesini Bitcoin üzerine inşa etmeyi seçmesinin hiçbir mantıklı sebebi yoktur. Ethereum da halkın parası olamamıştır vesselam.

--

--

Hüseyin Mert